Jedną z ważniejszych rzeczy w przypadku produkcji jest wprowadzenie ciągłości przepływu materiałów. Oznacza to, że wszystkie operacje są ze sobą zsynchronizowane i na żadnym ze stanowisk nie dochodzi do przestojów dłuższych niż te wymagane. Takie rozwiązanie pozwala między innymi na uzyskiwanie przewidywalnych czasów produkcji, jak również zmniejszają konieczność magazynowania półwyrobów oraz wyrobów gotowych. Musimy wiedzieć, że każdy przestój jest tak naprawdę stratą finansową, którą można liczyć nawet w tysiącach złotych. W tym wszystkim ogromne znaczenie ma transport na terenie zakładu. Jeżeli on nie będzie działał sprawnie to również produkcja może zostać całkowicie położona. Konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na optymalizowanie takich procesów i zapewnienie wszystkiego dokładnie na czas. Nie może dochodzić do sytuacji, że operator maszyny będzie czekał na surowce, bez których nie jest w stanie rozpaczać procesu produkcyjnego. Muszą być one dostarczane wtedy, gdy są potrzebne.

Wózki widłowe

Środkiem transportu w większości zakładów przemysłowych są wózki widłowe Suchy Las. Są to urządzenia wygodne, które zapewniają dużą elastyczność pracy. mogą wyłamywać się ze schematów i być przeznaczone do nieco innej pracy. Nie oznacza to jednak, że mogą one poruszać się po terenie zakładu jak chcą i kiedy chcą. Przede wszystkim powinni przestrzegać porządku jaki obowiązuje w danym zakładzie. Ważne jest takie zorganizowanie transportu, aby wszystko mogło przemieszczać się jak najpłynniej. Bez niepotrzebnego narażania pracowników na zagrożenie lub też bez konieczności pokonywania zbyt długiej trasy. Wszystkie wymienione powyżej rzeczy sprawiają, że dochodzi do powstawania obsuw, które są stratą dla zakładu przemysłowego. Dlatego tak ważne jest, aby zatrudniać operatorów wózków widłowych, którzy mają umiejętności i doświadczenie w pracy z nimi. Osoby, które dopiero ukończyły kurs mogą mieć problem z szybką i bezproblemową obsługą urządzenia. Często nie mają jeszcze opanowanych wszystkich ruchów, co może powodować nawet straty. Niemniej jeżeli ktoś ma zapał do pracy i szybko się uczy to jest w stanie znaleźć pracę bez doświadczenia.

Paleta (sxc.hu)

Paleta (sxc.hu)

Przepływ materiałów

W zakładach przemysłowych wykorzystuje się też inne urządzenia do transportu bliskiego. Między innymi suwnice. Ich zadaniem jest przenoszenie ładunków za pomocą specjalnych portali, które przymocowane są do sufitu. Mają one duży udźwig i są wstanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Dużą zaletą jest to, że mogą poruszać się one płynniej po zakładzie niż chociażby takie wózki widłowe. Mogą one powodować też problemy, bo obsługa suwnicy wcale nie jest taka prosta jak na pozór się wydaje. Występuje przy niej wiele niekorzystnych zjawisk jak np. koszenie. Powoduje to rozhuśtanie całej ramy , co może być przyczyną nawet dość poważnego wypadku. Trzeba nauczyć się ich obsługiwania i wykazać się dużą zapobiegliwością. Jeżeli chodzi o życie lub zdrowie pracowników to należy podejść do zagadnienia poważnie. Mamy do dyspozycji jeszcze inne środki transportu bliskiego, które są jednak mniej popularne i nie wykorzystuje się ich na masową skalę.

http://amon.com.pl/wp-content/uploads/2016/05/wózek-widłowy.jpghttp://amon.com.pl/wp-content/uploads/2016/05/wózek-widłowy-300x300.jpgSzymonMotoryzacja i transportprzemysł,transport,wózki widłowe
Jedną z ważniejszych rzeczy w przypadku produkcji jest wprowadzenie ciągłości przepływu materiałów. Oznacza to, że wszystkie operacje są ze sobą zsynchronizowane i na żadnym ze stanowisk nie dochodzi do przestojów dłuższych niż te wymagane. Takie rozwiązanie pozwala między innymi na uzyskiwanie przewidywalnych czasów produkcji, jak również zmniejszają konieczność magazynowania półwyrobów...