Bezpieczeństwo wyrobów gotowych jest jedną z ważniejszych rzeczy z punktu widzenia właściciela zakładu produkcyjnego. Jeżeli poświęcamy wiele czasu na to, aby produkt finalny był możliwie jak najwyższej jakości to musimy zadbać o to, aby po zejściu za taśmy taki pozostał. Do momentu dostarczenie do końcowego odbiorcy będzie on przebywał w naprawdę różnych warunkach: w transporcie, na magazynach, w hurtowniach, na półkach sklepowych itd. Istnieje więc duże ryzyko, że do klienta dojdzie on w stanie naruszony. Nie będzie to nasza wina, ale produkt tak czy inaczej firmowany jest naszym logo. Jeżeli często będzie dochodziło do takich problemów to możemy stracić wizerunkowo na takich właśnie problemach. Powinniśmy podejść do tego tematu o wiele bardziej odpowiedzialnie i zadbać o to, aby jednak wszystko było odpowiednio zabezpieczone. Będzie kosztowało nas to dodatkowe pieniądze, ale w ogólnym rozrachunku dodatkowe zabezpieczenie pomoże nam wypracować pozycję lidera na rynku i zwielokrotnić zyski. Warto podjąć się takiej inwestycji w jakość.

Folia stretch

Kolejną rzeczą, która jest dla nas ważna i na której warto jest się koncentrować to przede wszystkim odpowiednie podejście do tematu. Najlepszym i najtańszym zabezpieczeniem przez zarysowaniami, wilgocią czy też zanieczyszczeniami jest zwykła folia stretch. Nadaje się ona do pakowania wszelkiego rozmiaru ładunków, niezależnie od ich wielkości. Może być ona wytwarzana z różnych materiałów np. LDPE. Warto jest każde opakowanie zabezpieczyć dodatkowo taką folią. Można również za jej pomocą owinąć całą paletę. W ten sposób zadbamy o to, żeby towar pozostała możliwie jak najwyższej jakości. Dzięki temu nie będziemy mieli zupełnie żadnych problemów i będziemy mogli funkcjonować w odpowiedni sposób. Nie narazimy się na poważniejsze problemy i wszystko będzie mogło funkcjonować dokładnie tak, jak należy. Nie narazimy się na dodatkowe problemy i wszystko będzie mogło przebiegać pomyślnie, bez strat.

Folia (pixabay.com)

Folia (pixabay.com)

Bezpieczeństwo w transporcie a korzyści

Zastosowanie foli stretch jest bardzo proste. Można zająć się ręcznym foliowaniem takich ładunków, ale op wiele lepiej jest wykorzystać do tego foliarkę. Jest to specjalne urządzenie, które automatycznie rozwija taśmę i owija ją wokół ładunku. Takie rozwiązanie można połączyć z automatyczną linią produkcyjną, dzięki czemu nie stracimy bezosobowości. Takie rozwiązania stosowane są obecnie w większości zakładów przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z produkcją wielkoseryjną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby foliowanie odbywało się ręcznie przez jednego z operatorów. Folie tego rodzaju sprzedawane są w różnych kolorach oraz różnych grubościach – w zależności od tego czy jest ona ręczna czy też maszynowa. W zależności od typu jest ona nawijana przez producenta na różne roli. W przypadku ręcznej waga całkowita wynosi 3 kg, a w przypadku maszynowej do 20 kg.

http://amon.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/folia-2.jpghttp://amon.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/folia-2-300x300.jpgSzymonBiznes i finansebezpieczeństwo,folia,ładunek,transport
Bezpieczeństwo wyrobów gotowych jest jedną z ważniejszych rzeczy z punktu widzenia właściciela zakładu produkcyjnego. Jeżeli poświęcamy wiele czasu na to, aby produkt finalny był możliwie jak najwyższej jakości to musimy zadbać o to, aby po zejściu za taśmy taki pozostał. Do momentu dostarczenie do końcowego odbiorcy będzie on przebywał w...