Trudno znaleźć osobę, która nie lubi jeździć na rowerze. Ogranicza nas zazwyczaj lenistwo, ale gdy już wyjdziemy na rower to przypominamy sobie jaką jest to przyjemnością. Plusem jest też fakt, że jest to w pełni darmowy środek transportu. Roweru nawet nie musimy rejestrować, a poruszanie się nim nie przynosi żadnych finansowych kosztów. Rower tylko trzeba regularnie serwisować, aby nie dopuścić do żadnej usterki w jego mechanizmach. Wystarczy spojrzeć na kasetę, przerzutki czy nawet łańcuch. Wszystkie te rzeczy mogą się popsuć, gdy nie będziemy o nie szczególnie dbać. Warto tylko wiedzieć, że podstawowe czynności mające na celu zabezpieczenie roweru są dużo tańsze niż wymiana konkretnych podzespołów.

Dbanie o stan roweru

Rower nie jest tak wytrzymały jak mogłoby się wydawać. Niektóre jego części po jakimś czasie mogą ulec awarii, a jest tak zazwyczaj z naszego powodu. Wystarczy raz na jakiś czas sprawdzić stan poszczególnych części i zająć się nimi jeśli wymagają jakiegokolwiek wkładu. Może tak być chociażby w przypadku hamulców, które co jakiś czas się zużywają. O ile tarcze hamulcowe raczej nie ulegają uszkodzeniu, bo są wyjątkowo trwałe, to klocki hamulcowe trzeba regularnie wymieniać. Przy regularnym korzystaniu z roweru, klocki mogą wytrzymać co najwyżej rok. Warto zwrócić uwagę również na stan łańcucha i kasety. Łańcuch musi być regularnie smarowany, najlepiej smarem wysokiej jakości, bo przerwanie łańcucha lub uszkodzenie kasety nie należy do tanich usterek.

części rowerowe (pixabay.com)

Wymiana części

Niestety przez naszą niedbałość często dochodzi do poważnych usterek roweru. Najczęściej jest to spotykane w obrębie napędu, czyli pedałów, kaset, zębatek i przerzutek. Usterki w tych miejscach powoduje brak konserwacji oraz szkodliwe działanie wody. Rower także może zardzewieć, a wtedy już nie ma ratunku. Trzeba zacząć wymieniać części lub zakupić nowy rower. Dobrej jakości części możemy znaleźć pod linkiem: https://www.rowertour.com/c/73/pedaly-rowerowe. Wymiana całego układu kasety i przerzutek nie jest czymś, co można w łatwy sposób zrobić w domu. Do tego trzeba mieć specjalne klucze, a łatwo można założyć, że takich nie będziemy posiadać. Przez taką właśnie niedbałość będziemy zmuszeni oddać rower do serwisu, gdzie policzą nam pieniądze zarówno za części jak i za robociznę.

http://amon.com.pl/wp-content/uploads/2017/08/rowery-4.jpghttp://amon.com.pl/wp-content/uploads/2017/08/rowery-4-300x300.jpgAdrian KarpackiMotoryzacja i transportakcesoria,części,rower,serwis
Trudno znaleźć osobę, która nie lubi jeździć na rowerze. Ogranicza nas zazwyczaj lenistwo, ale gdy już wyjdziemy na rower to przypominamy sobie jaką jest to przyjemnością. Plusem jest też fakt, że jest to w pełni darmowy środek transportu. Roweru nawet nie musimy rejestrować, a poruszanie się nim nie przynosi...